Начало » Витамини и минерали » Какво трябва да знаем за микроелементите
Какво трябва да знаем за микроелементите
В човешкия организъм се срещат много вещества в безкрайно малки количества, които се наричат микроелементи и имат важно биологично и физиологично значение. Това са например йод, цинк, кобалт, мед, манган, ванадий и др.
Йодът се натрупва главно в щитовидната жлеза и играе голяма роля в окислително-възстановителните процеси в клетките, усвояването на хранителните вещества, дейността на нервната система и др.
Дневната потребност от йод е само 0,0002 мг, но ако той липсва в храната и водата се получава гуша, а в млада възраст може да се стигне до кретенизъм. Храни, които съдържат йод са скумрия, херинга, сьомга и пъстърва, морски дарове, кафяви морски водорасли, йодирана сол, орехи.
Кобалтът и цинка са важни за образуването на витамин B12. Цинкът е необходим и за образуването на инсулин, който участва в обмяната на захарите. Цинкът влиза в състава на най-важния ензим на дишането - карбоанхидраза. Най-голямо количество кобалт и цинк има в зелето (особено цветното), картофите, червеното цвекло, морковите, репичките, лапада, спанака, натуралното кафе, жълтъка, черния дроб, говеждото месо, шунката.
Медта участва в синтеза на хемоглобина и подтиква действието на адреналина. Необходимото дневно количество мед е около 2 мг. Съдържа се основно в растителни храни като картофи, домати, моркови, цвекло.
Манганът е минерал, който участва в много ензимни системи в организма. Човешкото тяло съдържа общо 15-20 милиграма манган, повечето от които се намират в костите, а останалата част - в бъбреците, черния дроб, панкреаса, хипофизата и надбъбречните жлези. Манганът играе важна роля в превенцията и лечението на алергия, астма, диабет, епилепсия, заболяване на сърцето, множествена склероза, остеопороза, пременструален синдром, ревматоиден артрит, шизофрения, напрежение и др.
Източници на манган са синап, къдраво зеле, малини, ананас, спанак, марули, ряпа, кленов сироп, чесън, грозде, ягоди, овес, зелен фасул, кафяв ориз, боб, канела, мащерка, мента, куркума, праз, броколи, цвекло и пълнозърнеста пшеница.
Ванадият е микроминерал, който осигурява и подобрява протичането на метаболитните процеси в човешкия организъм. Богати на ванадий са черният пипер, гъбите, магданозът, семената на копъра, маслините, пълнозърнестите храни и всички морски храни.
Вашето мнение е важно за нас. Споделете го!
За да коментирате тази статия трябва да се регистрирате и да влезете в своя профил
Oще от Витамини и минерали:
- Кои са най-важните витамини и минерали за един професионален спортист?
- Какво трябва да знаем за Витамин D
- Какво трябва да знаем за Витамин E
Даниела Иванова