Начало » Продукти » Полезни свойства на тиквата
Полезни свойства на тиквата
Тиквата спада към така наречените плодови зеленчуци. Тя се използва най-често за приготвянето на десерти.
Тиквените семки се консумират, след като се изпекат, но напоследък навлиза тенденцията да се прибавят към салати в суров вид. Te са особено полезни при недостиг в организма на магнезий, фосфор, манган, желязо, цинк и селен. В 100 г тиквени семки се съдържа 46.1% от дневната нужда на организма от магнезий. В тях се съдържат и до 28% от ценните растителни белтъчини и 46% от мазнините, а също така целулоза, фитостерин и смолисти вещества. Тиквените семки повишават имунитета, подобряват работата на стомашно-чревния тракт, нормализират секрета на жлъчката, активизират водния и солния обмен, способстват за прочистването на кръвта, намаляват нивото на холестерол и активизират работата на сърцето. Съдържащият се в тях цинк нормализира работата на мозъка и съня, подобрява паметта и намалява умората и раздразнителността, по данни на zdrave.bg.
В България тиквените семки се нареждат на трето място по консумация след фъстъците и слънчогледовите семки. За да запазят качествата си и да не се развалят, семките на тиквата трябва да се съхраняват на тъмно и прохладно място, дори и да са преминали топлинна обработка.
Тиквата също има много полезни свойства и се препоръчва при някои здравословни проблеми. Тиквите съдържат много плодова захар и други хранителни вещества, витамини от групата В и бета каротин, като с най-високи стойности е Витамин С ( 10%). Поради ниската си калоричност (около 17 калории в 100 г) тиквата притежава диетични свойства и се препоръчва при бъбречни и сърдечносъдови заболявания. В тиквата има много калий, който подобрява сърдечния ритъм и усилва отделянето на урина. Това я прави ценно средство срещу бъбречни и сърдечно-съдови заболявания. Поради слабата киселинност и нежната целулоза тя е полезна при гастрит и колит, като има и леко слабително действие. Голямото количество пектин също помага срещу колит, а понеже пектинът изхвърля холестерола от организма - помага и срещу атеросклероза, според lekar.bg.
Тиквите за печене обикновено са едри и валчести, кората им е дебела и корава, а месестата част - нежна. На цвят тя бива жълта, жълто бяла или кремаво бяла, оранжева и жълтеникаво оранжева. Освен за печене и варене тиквата се използва и за приготвянето на ястия, баници и сладкиши.
Предлагаме ви нашите рецепти с тиква.
Вашето мнение е важно за нас. Споделете го!
За да коментирате тази статия трябва да се регистрирате и да влезете в своя профил
Oще от Продукти:
Владимир Петровски